niedziela, 23 stycznia 2011

Połów Sandaczy

Sandacz jest typowy drapieżnik, bardzo ceniony przez wędkarzy. Charakteryzuje się białym brzuchem, zielonym lub szarym grzbietem, żółtymi bokami, a przede wszystkim rozdwojoną płetwą grzbietową.
Występuje w środkowych lub dolnych odcinkach dużych rzek nizinnych oraz jeziorach i zbiornikach zaporowych. Jest to ryba podobnie jak sum, która nie lubi światła, dlatego najlepsza porą na połowy jest noc.
Rybę tą łowi się głownie metodą gruntową na żywca (martwą rybkę lub filet), lecz najbardziej godną polecenia metodą jest spinning, używamy tutaj miękkich przynęt, coblerów, imitujące np. ukleje.
Do przynęt żywych polecane są średniej wielkości rybki (o długości 5-7 cm), najczęściej ukleje, kiełbie lub płotki. Spinningiści wymyślili tzw. koguta-, czyli własną przynętę na sandacza. Jest to ołowiana główka przytwierdzona kotwiczką, na której umieszcza się kilka piór, kryjąc ją w ten sposób. Jednakże kogucik musi być ożywiany przez wędkarza, pracując wędziskiem.
Sezon na tego rodzaju rybę rozpoczyna się dopiero na początku czerwca, jest on wtedy po tarle i najlepiej żeruje. Kolejnym bardzo skutecznym okresem połowy jest jesień, a po pierwszych przymrozkach to okazja na złowienie ogromnych okazów.
Pamiętajmy jednak, że sandacz ma swój okres ochronny (od 1 stycznia do 31 maja), gdzie nie powinniśmy ich łowić, ponieważ odbywają tarło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz