niedziela, 23 stycznia 2011

Wybór wędziska- dylematy.

Wędzisko, czyli po prostu kije ze względu na swoją budowę oraz zastosowanie dzielimy na jednoczęściowe, teleskopowe, składane i nasadowe, tzw. tyczki. Wykonywane są z włókien szklanych i węglowych, ale dostępne są również kije bambusowe (obecnie klejonki) do połowu metodą muchową. Jeżeli chodzi o kwestię cenową to jednoznacznie wędziska wykonane z włókien szklanych są tańsze od tych z włókien węglowych, ale za to najmocniejsze, ponieważ są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kije węglowe należą do grupy droższej, są lekkie, mają lepsze parametru, jednak łatwiej je uszkodzić.
Wędziska jednoczęściowe polecane są do metody spinningowej lub podlodowej. Te pierwsze mają zwykle długość do 2,1 m, odznacza ich nienaganna akcja oraz wysoka jakość. Jednakże są bardzo drogie, ponieważ wykonane są z włókien węglowych. Do łowienia pod lodem najlepsze są kije o długości 30-100 cm, z piankową rękojeścią i specjalnym uchwytem na kołowrotek.
Wędziska składane są zbudowane przeważnie z dwóch lub trzech części, które nakłada się na siebie. Produkowane są z włókien zarówno szklanych jak i węglowych. Produkowane są o długości od 1,8 m do ok. 4,5 m, z przelotkami na całej długości. Posiadają uchwyt na kołowrotek oraz rękojeść. Kije gruntowe (feedery lub pickery) mają dodatkową szczytówkę, pełni ona funkcję sygnalizatora brań.
Wędziska teleskopowe to uniwersalne kije i najczęściej spotykane u wędkarzy. Ich budowa składa się z kilku segmentów, gdzie każda kolejna ma mniejszą średnicę i podczas składnia chowa się w poprzedzający o grubszym segmencie. Są to najwygodniejsze wędziska, ponieważ łatwo się je transportuje. Wyposażone są również, w przelotki i uchwyt na kołowrotek, produkowane są o długości od 2 do 8 m. Te najkrótsze
(do 3 m) wykorzystywane są do połowu metodą spinningową, najdłuższe natomiast (5-8 m) służą do łowienia w rzekach metodą spławikową na przepływankę.
Wędziska nasadowe nazywane popularnie tyczkami mają długość od 8 m do 14 m. łowi się nimi bardzo precyzyjnie, gdyż spławik znajduje się tuż pod szczytówką, nadawają się do wód stałych jak i płynących. Składają się z kilku elementów razem ze sobą łączonymi, nie montuje się do nich kołowrotków, dlatego posiadają tzw. amortyzator gumowy, który umożliwia walkę z rybą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz